PAT GRISKUS SPRINT TRIATHLON
Location: LAKE QUASSAPAUG - MIDDLEBURY, CT
DIRECTED BY TOM WILKAS
Race Date: 07/11/2018
UNOFFICIAL RESULTS
********** AWARDS LIST **************
********** OVERALL WINNERS ***********
Place No. Name Age City St Finish
===== ===== =================== === =============== == =======
1 142 Karen Pompay 48 Garden City NY 1:09:22
2 68 Meghan Pagliuco 41 Ivoryton CT 1:09:35
3 185 Meaghan Spagnolo 21 Oakville CT 1:14:42
********** OVERALL WINNERS ***********
Place No. Name Age City St Finish
===== ===== =================== === =============== == =======
1 5 Patrick Daly 20 Pearl River NY 59:16
2 116 Owen Rowlands 17 Campbell Hall NY 59:45
3 149 Timothy Clarke 35 Brooklyn NY 1:00:15
FEMALE AGE GROUP: 1 - 14
Place O'All No. Name S Age Div Finish
===== ===== ===== =================== = === =============== =======
1 113 186 Sydney Grogean F 12 F0114 1:30:22
FEMALE AGE GROUP: 15 - 19
Place O'All No. Name S Age Div Finish
===== ===== ===== =================== = === =============== =======
1 74 95 Kayla Condon F 16 F1519 1:23:08
2 161 71 Aizlyn Zupkus F 18 F1519 1:44:21
FEMALE AGE GROUP: 20 - 24
Place O'All No. Name S Age Div Finish
===== ===== ===== =================== = === =============== =======
1 70 200 Erin Begg F 24 F2024 1:22:13
2 75 101 Lauren Giampietro F 20 F2024 1:23:10
3 146 174 Lauren Henchcliffe F 22 F2024 1:40:37
FEMALE AGE GROUP: 25 - 29
Place O'All No. Name S Age Div Finish
===== ===== ===== =================== = === =============== =======
FEMALE AGE GROUP: 30 - 34
Place O'All No. Name S Age Div Finish
===== ===== ===== =================== = === =============== =======
1 123 179 Thayer Clark F 30 F3034 1:33:01
2 186 39 Erin Elser F 34 F3034 2:06:56
FEMALE AGE GROUP: 35 - 39
Place O'All No. Name S Age Div Finish
===== ===== ===== =================== = === =============== =======
1 107 49 Randi Hogan Lynch F 37 F3539 1:29:26
2 111 155 Nicole Chu F 37 F3539 1:30:09
3 130 181 Jacqueline Murphy F 35 F3539 1:35:09
4 138 163 Jessica Souza F 36 F3539 1:37:00
5 167 98 Allannah Greco F 37 F3539 1:47:20
FEMALE AGE GROUP: 40 - 44
Place O'All No. Name S Age Div Finish
===== ===== ===== =================== = === =============== =======
1 80 16 Anna Klecha F 44 F4044 1:24:12
2 97 192 Jessie Lynch F 40 F4044 1:27:08
3 105 29 Karen Sutton F 42 F4044 1:28:55
4 136 196 Janet Crocker F 41 F4044 1:36:40
5 148 102 Kimberly Murtaugh F 41 F4044 1:40:56
FEMALE AGE GROUP: 45 - 49
Place O'All No. Name S Age Div Finish
===== ===== ===== =================== = === =============== =======
1 61 50 Kellie Brown F 49 F4549 1:19:25
2 76 199 Leah Begg F 49 F4549 1:23:21
3 124 169 Kelley Throop F 48 F4549 1:34:02
4 132 63 Susie Johnson F 49 F4549 1:35:18
5 141 156 Melissa Wilson F 45 F4549 1:37:48
FEMALE AGE GROUP: 50 - 54
Place O'All No. Name S Age Div Finish
===== ===== ===== =================== = === =============== =======
1 52 45 Kathryn Flodquist F 52 F5054 1:17:42
2 71 108 Susan Leigh F 51 F5054 1:22:27
3 87 130 Erin Bennett F 50 F5054 1:25:31
4 109 81 Kim Hooker F 54 F5054 1:29:32
5 117 94 Colleen D'Amico F 54 F5054 1:30:58
FEMALE AGE GROUP: 55 - 59
Place O'All No. Name S Age Div Finish
===== ===== ===== =================== = === =============== =======
1 81 47 Joan Landers F 57 F5559 1:24:22
2 103 127 Joyce Allen F 57 F5559 1:28:32
3 127 58 Bernadette Hebert F 59 F5559 1:35:01
4 153 75 Melissa Ann Landau F 55 F5559 1:41:42
5 164 189 Kate Willoughby F 56 F5559 1:45:08
FEMALE AGE GROUP: 60 - 64
Place O'All No. Name S Age Div Finish
===== ===== ===== =================== = === =============== =======
1 64 48 Lorraine Huether F 62 F6064 1:20:43
2 90 79 Beth Harrison F 62 F6064 1:26:09
3 119 103 Catherine Koehler F 61 F6064 1:31:38
4 133 152 Lynn Tidgwell F 61 F6064 1:35:53
5 150 66 Alexandra Foster F 60 F6064 1:41:15
FEMALE AGE GROUP: 65 - 69
Place O'All No. Name S Age Div Finish
===== ===== ===== =================== = === =============== =======
1 94 52 Abigail Scudder F 65 F6569 1:26:41
2 159 112 Mary Livingston F 67 F6569 1:43:48
3 162 60 Sue Murray F 67 F6569 1:44:33
FEMALE AGE GROUP: 70 - 74
Place O'All No. Name S Age Div Finish
===== ===== ===== =================== = === =============== =======
FEMALE AGE GROUP: 75 - 99
Place O'All No. Name S Age Div Finish
===== ===== ===== =================== = === =============== =======
MALE AGE GROUP: 1 - 14
Place O'All No. Name S Age Div Finish
===== ===== ===== =================== = === =============== =======
1 67 188 Kristian Adlianitsk M 13 M0114 1:21:48
MALE AGE GROUP: 15 - 19
Place O'All No. Name S Age Div Finish
===== ===== ===== =================== = === =============== =======
1 4 154 Julen Lujambio M 17 M1519 1:02:09
2 9 25 Joshua Bent M 18 M1519 1:04:41
3 16 187 Martin Adlianitski M 15 M1519 1:08:07
4 17 158 Francis Simpatico M 16 M1519 1:08:24
5 34 173 James Pastore M 15 M1519 1:13:09
MALE AGE GROUP: 20 - 24
Place O'All No. Name S Age Div Finish
===== ===== ===== =================== = === =============== =======
1 12 157 Chris Mulhall M 24 M2024 1:06:03
2 91 105 Kris Whelan M 20 M2024 1:26:10
3 108 67 Ryan Duchanois M 24 M2024 1:29:28
MALE AGE GROUP: 25 - 29
Place O'All No. Name S Age Div Finish
===== ===== ===== =================== = === =============== =======
1 18 165 Patrick Corrigan M 29 M2529 1:08:47
2 41 190 Sean Darrah M 29 M2529 1:15:18
3 54 55 Domenic Roy M 25 M2529 1:17:48
4 65 97 Blake Shultz M 25 M2529 1:21:10
5 114 191 Kevin Richard M 29 M2529 1:30:25
MALE AGE GROUP: 30 - 34
Place O'All No. Name S Age Div Finish
===== ===== ===== =================== = === =============== =======
1 6 119 Michael Tanzi M 34 M3034 1:02:17
2 11 159 Ryan Purves M 31 M3034 1:05:21
3 72 160 Timothy Dowling M 33 M3034 1:22:47
4 143 23 Richard Schnitzel J M 31 M3034 1:38:42
MALE AGE GROUP: 35 - 39
Place O'All No. Name S Age Div Finish
===== ===== ===== =================== = === =============== =======
1 48 198 Jason Arnold M 37 M3539 1:17:16
2 85 115 Thomas Moore M 38 M3539 1:25:18
3 176 91 Nash Simcoe M 39 M3539 1:51:02
4 192 136 William Dolce M 35 M3539 2:19:35
MALE AGE GROUP: 40 - 44
Place O'All No. Name S Age Div Finish
===== ===== ===== =================== = === =============== =======
1 31 172 Derek Bobowick M 44 M4044 1:12:20
2 32 195 Sean Mehner M 40 M4044 1:12:31
3 83 167 Michael McDermott M 42 M4044 1:25:10
4 121 184 Matthew Benaroch M 40 M4044 1:32:07
MALE AGE GROUP: 45 - 49
Place O'All No. Name S Age Div Finish
===== ===== ===== =================== = === =============== =======
1 13 117 Robis Degirmenci M 49 M4549 1:07:10
2 24 131 Stephen Carleton M 48 M4549 1:09:46
3 28 86 Sean Alexander M 45 M4549 1:10:44
4 29 1 Brian Stiewing M 45 M4549 1:11:10
5 33 104 Michael Boisseau M 47 M4549 1:13:06
MALE AGE GROUP: 50 - 54
Place O'All No. Name S Age Div Finish
===== ===== ===== =================== = === =============== =======
1 5 100 David Giampietro M 54 M5054 1:02:15
2 14 122 Arthur Boyko M 52 M5054 1:07:26
3 15 77 John McFarland M 54 M5054 1:07:57
4 22 114 David Ricciuti M 50 M5054 1:09:34
5 45 140 Kristopher Arnold M 53 M5054 1:16:20
MALE AGE GROUP: 55 - 59
Place O'All No. Name S Age Div Finish
===== ===== ===== =================== = === =============== =======
1 7 141 Rick Klutey M 55 M5559 1:03:14
2 21 41 Noel Roberts M 59 M5559 1:09:24
3 25 183 Bob Labanca M 58 M5559 1:09:50
4 26 53 Dan Germain M 57 M5559 1:09:59
5 36 76 Douglas Landau M 58 M5559 1:13:54
MALE AGE GROUP: 60 - 64
Place O'All No. Name S Age Div Finish
===== ===== ===== =================== = === =============== =======
1 27 194 Steven Haas M 63 M6064 1:10:11
2 40 34 Michael Barry M 63 M6064 1:15:07
3 56 65 Michael Daddetta M 61 M6064 1:18:32
4 59 180 Jamie Fishlow M 60 M6064 1:19:15
5 63 99 Vin Darcy M 60 M6064 1:20:33
MALE AGE GROUP: 65 - 69
Place O'All No. Name S Age Div Finish
===== ===== ===== =================== = === =============== =======
1 99 126 William Lombardi M 66 M6569 1:27:17
2 158 143 Bruce Goulart M 68 M6569 1:43:38
MALE AGE GROUP: 70 - 74
Place O'All No. Name S Age Div Finish
===== ===== ===== =================== = === =============== =======
1 77 61 Bruce Levi M 70 M7074 1:23:38
2 82 137 William Curran M 70 M7074 1:25:05
3 180 2 Edward Capriles M 73 M7074 1:55:07
MALE AGE GROUP: 75 - 99
Place O'All No. Name S Age Div Finish
===== ===== ===== =================== = === =============== =======
1 169 33 Peter Madden M 79 M7579 1:48:05
2 181 161 Andre Simonpietri M 76 M7579 1:57:56
ATHENA AWARD WINNERS
Place O'All No. Name Div Finish
===== ===== ===== =================== =============== =======
1 79 88 Kate Tiedemann ATHENA 1:24:09
CLYDESDALE AWARD WINNERS
Place O'All No. Name Div Age Finish
===== ===== ===== =================== =============== === =======
1 57 168 Erik Barone CLYDESDALE 46 1:18:38
2 68 147 Sean Chick CLYDESDALE 42 1:21:50
3 78 83 Nick Canny CLYDESDALE 30 1:23:40
4 118 19 Michael Vagnone CLYDESDALE 63 1:31:15
5 128 9 Brandon Poythress CLYDESDALE 34 1:35:06
6 134 73 Scott Davies CLYDESDALE 64 1:36:24
7 139 32 Kristian Johnson CLYDESDALE 37 1:37:08
8 152 148 James McDonough CLYDESDALE 50 1:41:27
9 168 89 Art Tiedemann CLYDESDALE 53 1:47:33
10 172 146 Billy Begg CLYDESDALE 23 1:49:12
11 188 20 Tanner Munroe CLYDESDALE 32 2:08:46
12 189 43 Mark Hall CLYDESDALE 59 2:09:45