AGE-GROUP RESULTS
Get Your Rear in Gear 5K
South Boston, MA, 9/17/22
For corrections, please email bill@yankeetiming.com
********** 5k MALE OVERALL RESULTS ***********
Place Name Age City St Gun Time
1 JOSE CALDERON 50 DORCHESTER MA 19:02
********** 5k FEMALE OVERALL RESULTS ***********
Place Name Age City St Gun Time
1 MADRISSA DEVLIN 34 22:23
------------ MALE 01 to 10 CATEGORY ------------
Place Name Age City St Chip Time
1 REID RUFFING 09 PEABODY 28:13
2 AIDEN LUNDQUIST 10 NASHUA NH 39:29
3 JOSHUA LUNDQUIST 08 NASHUA NH 41:41
------------ FEMALE 01 to 10 CATEGORY ------------
Place Name Age City St Chip Time
1 LILY CAMELO 10 MEDFORD 58:05
2 MADDISON SAUNDERS 08 SALEM 58:15
3 JOSIE HERMESCH 10 ROSLINDALE 1:04:05
------------ MALE 11 to 14 CATEGORY ------------
Place Name Age City St Chip Time
1 THOMAS FITZGERALD 14 HOPKINTON MA 25:33
2 BLAKE ADAMS 13 TEWKSBURY MA 28:53
3 JAMES MILLIGAN 14 TAUNTON MA 30:19
------------ FEMALE 11 to 14 CATEGORY ------------
Place Name Age City St Chip Time
1 LEAH RUFFING 11 PEABODY 27:44
2 ANGELINA GUZMAN VOLP 13 36:50
3 GRETA GORMAN 13 DORCHESTER MA 37:25
------------ MALE 15 to 19 CATEGORY ------------
Place Name Age City St Chip Time
1 WILL CRUIKSHANK 15 MARBLEHEAD MA 19:05
2 MARK MCPHERSON 16 WHITMAN MA 20:36
3 JACK KIERNAN 17 MELROSE MA 20:47
------------ FEMALE 15 to 19 CATEGORY ------------
Place Name Age City St Chip Time
1 ALANA MILLER 19 ANDOVER MA 25:09
2 CAROLINE KIERNAN 19 MELROSE MA 49:55
3 TIEGAN WALSH 15 STERLING MA 55:57
------------ MALE 20 to 29 CATEGORY ------------
Place Name Age City St Chip Time
1 ALEX BERRY 29 DORCHESTER MA 20:39
2 CHRISTIAN WALSH 23 STERLING MA 24:09
3 PETROS VAMVAKAS 20 NEWTON UPPER FA 25:37
------------ FEMALE 20 to 29 CATEGORY ------------
Place Name Age City St Chip Time
1 FAITH MCEVOY 26 22:46
2 ALIVIA ROY 23 24:09
3 SOPHIA CAPOBIANCO 24 CAMBRIDGE 25:38
------------ MALE 30 to 39 CATEGORY ------------
Place Name Age City St Chip Time
1 NICK SPIDALE 36 BRIGHTON MA 20:24
2 CHRIS BUCCHIANERI 36 WEYMOUTH MA 21:49
3 KEVIN LAWRACY 38 GREENE ME 22:14
------------ FEMALE 30 to 39 CATEGORY ------------
Place Name Age City St Chip Time
1 KATE WELBY 37 ARLINGTON MA 23:59
2 CARY KACZOWKA 30 SWANSEA 27:20
3 KRISTEN BAIN 36 DUXBURY 28:03
------------ MALE 40 to 49 CATEGORY ------------
Place Name Age City St Chip Time
1 STEPHEN BORDON 40 BOSTON 22:00
2 VINH NGUYEN 49 CHELSEA MA 22:18
3 EDDIE ROSS 41 22:56
------------ FEMALE 40 to 49 CATEGORY ------------
Place Name Age City St Chip Time
1 KRISTEN FRANCIONE 42 CHELMSFORD MA 25:24
2 JILL MICHAUD 43 WINDSOR CT 26:39
3 JULIE ZAWACKI-LUCCI 45 NORTH KINGSTOWN RI 26:57
------------ MALE 50 to 59 CATEGORY ------------
Place Name Age City St Chip Time
1 RICHARD REYNOLDS 56 BETHLEHEM 22:20
2 PETROS VAMVAKAS 58 NEWTON UPPER FA 22:51
3 SCOTT DEVANNY 55 CONCORD NH 23:07
------------ FEMALE 50 to 59 CATEGORY ------------
Place Name Age City St Chip Time
1 ANYA TCHOUDAKOVA 56 ROSLINDALE 24:26
2 KRISTEN PATNEAUDE 53 DORCHESTER MA 27:24
3 STACIA FREDERICK 52 29:18
------------ MALE 60 to 69 CATEGORY ------------
Place Name Age City St Chip Time
1 PAUL MCLEAN 65 CAMBRIDGE MA 23:23
2 RICH DEVLIN 67 WAYLAND MA 24:46
3 PAUL GUSTAVSON 60 HOPKINTON MA 32:10
------------ FEMALE 60 to 69 CATEGORY ------------
Place Name Age City St Chip Time
1 LISA KINGSBURY 63 23:54
2 STEPHANIE MOURA 61 DORCHESTER MA 32:05
3 NOREEN KACZOWKA 61 SWANSEA 36:13
------------ MALE 70 to 99 CATEGORY ------------
Place Name Age City St Chip Time
1 JAMES AUSTIN 80 MILTON 34:18
2 ARTHUR FEFFERMAN 75 49:03
3 STEPHEN ZUBRICKI 81 51:29
------------ FEMALE 70 to 99 CATEGORY ------------
Place Name Age City St Chip Time
1 RITAER ZUBRICKI 79 51:34
2 FRANCINE SHELLY 73 PLYMOUTH MA 53:50
3 ADDIE MCINTYRE 78 DEDHAM MA 1:05:33
------------ MALE Survivor Winner ------------
Place Name Age City St Chip Time
1 PETROS VAMVAKAS 58 NEWTON UPPER FA 22:51
------------ FEMALE Survivor Winner ------------
Place Name Age City St Chip Time
1 LAUREN ELIAS 37 PELHAM NH 32:45