Please LIKE our new facebook page!
West Point Triathlon
WEST POINT TRIATHLON
LOCATION: CAMP BUCKNER - WEST POINT, NY
Race Date: 08/14/20156
UNOFFICIAL RESULTS
********** AWARDS LIST **************
********** OVERALL FEMALE WINNERS ***********
Place O'All No. Name S Age Divpl Div City St Rank Swim Rank Tran1 Rank Bike Rank Tran2 Rank Run Penalty Finish
===== ===== ===== =================== = === ===== ============ =============== == ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= ===========
1 22 580 Olivia Curran S 17 1 F-SABRE White Plains NY 1 10:16 1 1:11 7 42:18 10 0:38 2 20:44 1:15:03.51
********** OVERALL MALE WINNERS ***********
Place O'All No. Name S Age Divpl Div City St Rank Swim Rank Tran1 Rank Bike Rank Tran2 Rank Run Penalty Finish
===== ===== ===== =================== = === ===== ============ =============== == ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= ===========
1 1 569 Jeremy Lindauer R 33 1 M-SABRE Springfield NJ 3 9:42 4 1:03 1 33:48 27 0:39 9 19:45 1:04:54.23
FEMALE-SABRE AGE GROUP "0 TO 99"
Place O'All No. Name S Age Divpl Div City St Rank Swim Rank Tran1 Rank Bike Rank Tran2 Rank Run Penalty Finish
===== ===== ===== =================== = === ===== ============ ================== == ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= ===========
1 22 580 Olivia Curran F 17 1 F-SABRE White Plains NY 1 10:16 1 1:11 3 42:18 2 0:38 2 20:44 1:15:03.51
2 23 638 Jennifer Zopp F 33 2 F-SABRE Goldens Bridge NY 3 13:06 3 1:29 1 40:03 4 0:54 1 20:18 1:15:48.17
3 24 565 Allison Gadaleta F 27 3 F-SABRE Brooklyn NY 2 12:40 4 1:35 2 40:17 3 0:52 3 20:52 1:16:13.51
4 49 566 Erin Lusenskas F 29 4 F-SABRE East Atlantic Beac NY 4 13:07 2 1:21 4 42:21 1 0:37 4 24:28 1:21:51.52
MALE-SABRE AGE GROUP "0 TO 99"
Place O'All No. Name S Age Divpl Div City St Rank Swim Rank Tran1 Rank Bike Rank Tran2 Rank Run Penalty Finish
===== ===== ===== =================== = === ===== ============ ================== == ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= ===========
1 1 569 Jeremy Lindauer M 33 1 M-SABRE Springfield NJ 1 9:42 2 1:03 1 33:48 8 0:39 3 19:45 1:04:54.23
2 4 559 Patrick Daly M 19 2 M-SABRE Pearl River NY 2 9:45 3 1:07 4 38:03 2 0:33 1 19:14 1:08:39.84
3 7 572 Barry McMaster M 45 3 M-SABRE Darien CT 9 12:08 5 1:21 2 36:58 1 0:31 4 20:19 1:11:13.84
4 8 574 Owen Rowlands M 16 4 M-SABRE Court NY 3 9:45 1 0:58 7 39:12 7 0:39 5 20:56 1:11:26.50
5 11 567 Michael Anello M 30 5 M-SABRE Verona NJ 7 11:42 7 1:23 6 39:02 3 0:36 2 19:28 1:12:08.64
FEMALE-COLLEGIATE AGE GROUP "0 TO 99"
Place O'All No. Name S Age Divpl Div City St Rank Swim Rank Tran1 Rank Bike Rank Tran2 Rank Run Penalty Finish
===== ===== ===== =================== = === ===== ============ ================== == ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= ===========
1 14 907 Teresa Groton F 21 F-COLLEGE West Point NY 1 10:08 1 0:56 1 40:38 2 0:31 1 20:56 1:13:06.62
2 42 230 Anders Broussard F 20 F-COLLEGE Tulsa OK 4 11:58 5 1:37 2 42:59 9 0:55 4 23:14 1:20:41.88
3 47 909 Payton Boylston F 20 F-COLLEGE West Point NY 9 15:16 2 1:02 3 43:19 6 0:43 2 21:20 1:21:37.71
4 55 915 Hannah White F 19 F-COLLEGE West Point NY 2 11:24 3 1:13 5 45:54 4 0:33 6 23:43 1:22:44.62
5 57 235 Jenny Seuling F 20 F-COLLEGE Floral Park NY 3 11:57 4 1:18 4 45:44 3 0:33 5 23:25 1:22:55.00
MALE-COLLEGIATE AGE GROUP "0 TO 99"
Place O'All No. Name S Age Divpl Div City St Rank Swim Rank Tran1 Rank Bike Rank Tran2 Rank Run Penalty Finish
===== ===== ===== =================== = === ===== ============ ================== == ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= ===========
1 2 241 Andrew Keenan M 22 M-COLLEGE Watertown NY 1 9:49 2 0:53 1 34:59 6 0:32 5 20:00 1:06:10.52
2 10 904 Wolfgang Drake M 19 M-COLLEGE West Point NY 2 11:01 4 1:00 3 39:20 2 0:28 6 20:03 1:11:50.19
3 12 910 Remington Ponce-Por M 21 M-COLLEGE West Point NY 7 12:23 1 0:50 4 39:29 3 0:31 3 19:14 1:12:24.76
4 15 905 Nich Chatel M 21 M-COLLEGE Nville OH 3 12:06 5 1:03 5 41:29 7 0:32 1 18:05 1:13:12.32
5 20 237 Alexander Agudelo M 22 M-COLLEGE Arlington MA 10 13:10 12 1:54 2 39:01 9 0:39 4 19:36 1:14:18.17
FEMALE-MILATRY AGE GROUP "0 TO 99"
Place O'All No. Name S Age Divpl Div City St Rank Swim Rank Tran1 Rank Bike Rank Tran2 Rank Run Penalty Finish
===== ===== ===== =================== = === ===== ============ ================== == ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= ===========
1 78 203 Katherine Maalouf F 55 1 F-MILITARY Washington Townshi NJ 2 13:55 2 2:44 1 42:00 2 1:19 3 25:00 1:24:55.75
2 97 201 Nerea Cal F 33 2 F-MILITARY Cornwall On Hudson NY 1 12:37 1 1:34 3 47:49 1 0:40 1 23:46 1:26:23.01
3 422 202 Melissa Guckian F 36 3 F-MILITARY Poughquag NY 3 43:57 3 3:11 2 46:22 3 2:08 2 24:21 1:59:56.69
MALE-MILATRY AGE GROUP "0 TO 99"
Place O'All No. Name S Age Divpl Div City St Rank Swim Rank Tran1 Rank Bike Rank Tran2 Rank Run Penalty Finish
===== ===== ===== =================== = === ===== ============ ================== == ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= ===========
1 16 209 Andrew Farina M 38 1 M-MILITARY West Point NY 7 14:26 2 1:23 1 36:09 1 0:31 2 21:02 1:13:28.39
2 21 213 Matthew Lensing M 32 2 M-MILITARY West Point NY 1 13:14 3 1:28 2 39:48 3 0:36 1 19:16 1:14:19.31
3 45 212 Joseph Imbriaco M 32 3 M-MILITARY Sayville NY 6 14:18 1 1:12 3 43:04 6 0:49 3 21:48 1:21:08.93
4 80 214 James Lowe M 49 4 M-MILITARY Fort Leavenworth KS 5 14:17 7 2:12 5 44:59 8 0:59 4 22:41 1:25:05.08
5 98 215 Gabriel Martinez M 40 5 M-MILITARY East Meadow NY 10 16:40 4 1:49 4 43:13 7 0:52 7 23:58 1:26:29.71
FEMALE-CADET AGE GROUP "0 TO 99"
Place O'All No. Name S Age Divpl Div City St Rank Swim Rank Tran1 Rank Bike Rank Tran2 Rank Run Penalty Finish
===== ===== ===== =================== = === ===== ============ ================== == ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= ===========
1 94 576 Madison Ruppel F 22 1 F-CADET West Point NY 1 12:59 1 1:51 1 46:12 1 1:00 1 24:05 1:26:04.28
MALE-CADET AGE GROUP "0 TO 99"
Place O'All No. Name S Age Divpl Div City St Rank Swim Rank Tran1 Rank Bike Rank Tran2 Rank Run Penalty Finish
===== ===== ===== =================== = === ===== ============ ================== == ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= ===========
ATHENA AWARD WINNERS
Place O'All No. Name S Age Divpl Div City St Rank Swim Rank Tran1 Rank Bike Rank Tran2 Rank Run Penalty Finish
===== ===== ===== =================== = === ===== ============ ================== == ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= ===========
1 335 220 Wendy Arias A 43 1 ATHENA Tarrytown NY 1 17:38 2 3:09 1 53:01 2 1:36 1 33:44 1:49:05.76
2 376 221 Gloria Martinez A 37 2 ATHENA East Meadow NY 3 20:59 1 1:38 2 53:56 1 1:35 2 34:48 1:52:54.29
3 481 223 Lisa Steptoe A 51 3 ATHENA Ellicott City MD 4 21:49 3 3:25 3 1:04:59 4 4:42 4 46:40 2:21:32.36
4 484 222 Jeannette Plankl A 42 4 ATHENA Yorktown Heights NY 2 20:26 4 8:47 4 1:09:10 3 1:59 3 43:06 2:23:26.02
CLYDESDALE AWARD WINNERS
Place O'All No. Name S Age Divpl Div City St Rank Swim Rank Tran1 Rank Bike Rank Tran2 Rank Run Penalty Finish
===== ===== ===== =================== = === ===== ============ ================== == ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= ===========
1 141 229 Nimmers Stern C 40 1 CLYDESDALE Astoria NY 1 13:11 1 2:11 3 46:57 1 0:51 2 26:47 1:29:54.60
2 151 224 Patrick Curran C 43 2 CLYDESDALE Montebello NY 2 14:14 3 2:34 1 45:38 6 1:30 3 27:05 1:30:58.89
3 204 323 Peter Bier C 34 3 CLYDESDALE West Point NY 4 17:07 5 3:01 5 48:40 4 1:17 1 25:36 1:35:39.22
4 213 225 Frank Fiorello C 55 4 CLYDESDALE Naples FL 3 17:04 2 2:15 2 46:19 2 1:08 5 30:08 1:36:51.70
5 319 226 Brian Gielbeda C 43 5 CLYDESDALE Rockville Ctr NY 6 25:21 4 2:42 4 48:25 3 1:08 4 29:13 1:46:45.81
FEMALE AGE GROUP "1 TO 19"
Place O'All No. Name S Age Divpl Div City St Rank Swim Rank Tran1 Rank Bike Rank Tran2 Rank Run Penalty Finish
===== ===== ===== =================== = === ===== ============ ================== == ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= ===========
1 46 581 Natalie Hyde F 17 1 F1519 Brookfield CT 1 11:32 1 1:13 1 45:01 4 0:54 1 22:55 1:21:33.05
2 235 583 Keara Kotten F 17 2 F1519 New City NY 3 15:31 3 2:27 4 57:09 3 0:43 2 23:02 1:38:49.62
3 263 582 Alexandra Koeferl F 16 3 F1519 Ballston Lake NY 2 13:21 2 1:52 3 55:20 1 0:32 4 30:33 1:41:35.06
4 291 579 Katie Byrnes F 18 4 F1519 New City NY 4 20:56 4 2:32 2 54:50 2 0:42 3 24:17 1:43:13.76
MALE AGE GROUP "1 TO 19"
Place O'All No. Name S Age Divpl Div City St Rank Swim Rank Tran1 Rank Bike Rank Tran2 Rank Run Penalty Finish
===== ===== ===== =================== = === ===== ============ ================== == ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= ===========
1 6 255 Erik Huuki M 16 1 M1519 Pipersville PA 1 9:36 3 1:22 1 38:25 6 0:40 4 20:58 1:10:58.49
2 17 256 Eddie Jin M 15 2 M1519 Scarsdale NY 3 10:56 7 1:38 2 40:26 3 0:30 2 20:35 1:14:02.14
3 27 260 Paris Liston M 13 1 M0114 Newburgh NY 4 11:40 1 1:01 3 40:52 1 0:25 6 22:39 1:16:34.44
4 44 254 Toby Fernandez M 15 3 M1519 Long Valley NJ 5 12:28 4 1:30 4 42:45 8 0:46 9 23:41 1:21:07.86
5 48 259 Zachary Lam M 15 4 M1519 Stony Brook NY 7 14:26 2 1:01 6 45:15 5 0:38 1 20:29 1:21:47.04
FEMALE AGE GROUP "20 TO 24"
Place O'All No. Name S Age Divpl Div City St Rank Swim Rank Tran1 Rank Bike Rank Tran2 Rank Run Penalty Finish
===== ===== ===== =================== = === ===== ============ ================== == ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= ===========
1 89 592 Kiera McMullan F 23 1 F2024 West Nyack NY 7 18:53 2 2:35 1 31:13 13 1:21 9 31:30 1:25:29.08
2 264 601 Jaclyn Wecht F 22 2 F2024 Nyack NY 3 15:25 1 2:24 5 55:58 3 0:43 5 27:10 1:41:38.23
3 286 588 Yi-Fan Hsiao F 23 3 F2024 New York NY 4 16:36 9 3:10 2 50:16 11 1:17 10 31:43 1:42:59.07
4 292 600 Jenna Wecht F 23 4 F2024 Nyack NY 2 14:37 3 2:45 4 55:44 1 0:32 6 30:08 1:43:43.66
5 327 586 Jane Eifert F 23 5 F2024 Goldens Bridge NY 6 18:33 6 2:59 3 50:45 14 1:46 12 33:35 1:47:35.52
MALE AGE GROUP "20 TO 24"
Place O'All No. Name S Age Divpl Div City St Rank Swim Rank Tran1 Rank Bike Rank Tran2 Rank Run Penalty Finish
===== ===== ===== =================== = === ===== ============ ================== == ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= ===========
1 29 266 Richard Bertrand M 24 1 M2024 Stony Point NY 9 14:31 2 1:40 1 42:14 9 0:53 1 18:13 1:17:28.06
2 37 276 Robert Pollastro M 23 2 M2024 Staten Island NY 1 9:40 6 2:10 3 43:46 10 0:54 5 23:11 1:19:38.55
3 61 272 Oscar Kimelman M 22 3 M2024 Gardiner NY 6 13:33 11 2:38 2 43:23 11 0:56 3 23:11 1:23:37.78
4 81 270 Cole Higgins M 24 4 M2024 Summit NJ 7 14:20 4 1:45 4 44:33 2 0:39 7 23:52 1:25:07.82
5 83 269 Zachary Grau M 21 5 M2024 New City NY 5 45:26 12 1:03 2 22:25 1:25:11.98
FEMALE AGE GROUP "25 TO 29"
Place O'All No. Name S Age Divpl Div City St Rank Swim Rank Tran1 Rank Bike Rank Tran2 Rank Run Penalty Finish
===== ===== ===== =================== = === ===== ============ ================== == ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= ===========
1 92 604 Meghan Bruce F 27 1 F2529 Princeton NJ 3 15:44 1 2:02 1 45:21 6 1:58 1 20:51 1:25:54.67
2 147 612 Lauren Houston F 29 2 F2529 Pearl River NY 2 15:40 4 2:36 3 47:31 1 0:50 2 23:56 1:30:30.50
3 244 616 Julisa Rodriguez F 28 3 F2529 Highland Mills NY 5 21:50 2 2:10 2 47:14 4 0:56 4 27:30 1:39:37.17
4 258 608 Alexis Digasso F 25 4 F2529 Montgomery NY 1 14:27 3 2:25 5 55:36 3 0:53 5 27:47 1:41:05.66
5 397 615 Josephine Pucci F 27 5 F2529 Pearl River NY 6 22:38 7 4:16 4 55:21 7 3:34 7 30:25 1:56:11.79
MALE AGE GROUP "25 TO 29"
Place O'All No. Name S Age Divpl Div City St Rank Swim Rank Tran1 Rank Bike Rank Tran2 Rank Run Penalty Finish
===== ===== ===== =================== = === ===== ============ ================== == ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= ===========
1 3 304 David Martin M 29 1 M2529 New Milford CT 1 11:01 1 1:21 1 36:24 4 0:37 2 18:48 1:08:08.62
2 9 303 Brian Levine M 26 2 M2529 New York NY 2 36:46 5 0:39 3 19:18 1:11:36.52
3 28 293 Sean Dillon M 27 3 M2529 Fishkill NY 4 13:07 2 1:34 3 40:25 11 0:53 5 20:49 1:16:45.36
4 35 296 Christopher Frank M 28 4 M2529 Astoria NY 3 13:02 11 2:36 5 42:43 25 1:34 4 19:41 1:19:33.68
5 65 315 Sam Tooley M 25 5 M2529 Westfield NJ 16 17:27 3 1:52 8 44:28 24 1:30 1 18:42 1:23:56.74
FEMALE AGE GROUP "30 TO 34"
Place O'All No. Name S Age Divpl Div City St Rank Swim Rank Tran1 Rank Bike Rank Tran2 Rank Run Penalty Finish
===== ===== ===== =================== = === ===== ============ ================== == ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= ===========
1 39 621 Jennifer Cano F 30 1 F3034 Princeton NJ 6 13:23 2 1:38 1 41:41 4 0:47 3 22:58 1:20:24.29
2 56 633 Katy May F 32 2 F3034 New York NY 2 12:02 6 1:56 3 44:01 12 1:20 4 23:35 1:22:51.83
3 58 628 Catherine Hartwell F 31 3 F3034 Toms River NJ 1 11:58 5 1:55 4 44:49 3 0:37 5 24:03 1:23:19.50
4 60 620 Sara Bryant F 31 4 F3034 New York NY 10 16:10 1 1:31 2 43:42 2 0:37 1 21:25 1:23:22.52
5 126 627 Carolyn Harbaugh F 32 5 F3034 New York NY 8 14:23 3 1:45 5 46:39 1 0:36 6 25:17 1:28:37.08
MALE AGE GROUP "30 TO 34"
Place O'All No. Name S Age Divpl Div City St Rank Swim Rank Tran1 Rank Bike Rank Tran2 Rank Run Penalty Finish
===== ===== ===== =================== = === ===== ============ ================== == ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= ===========
1 73 324 Matthew Blaszko M 34 1 M3034 New York NY 1 11:32 9 2:46 7 47:22 9 1:01 3 21:48 1:24:26.21
2 87 320 Malek Amrani M 30 2 M3034 New York NY 8 17:11 1 2:07 2 43:06 16 1:20 2 21:44 1:25:25.22
3 101 913 Sean McGuire M 33 3 M3034 Jersey City NJ 5 15:19 3 2:24 3 44:06 11 1:01 6 23:54 1:26:41.19
4 131 343 Daniel Wilkins M 30 4 M3034 New Windsor NY 10 17:44 20 3:31 5 45:40 2 0:47 1 21:24 1:29:04.34
5 149 325 Curtis Brown M 32 5 M3034 New York NY 3 14:32 6 2:38 9 47:40 5 0:51 12 25:08 1:30:45.84
FEMALE AGE GROUP "35 TO 39"
Place O'All No. Name S Age Divpl Div City St Rank Swim Rank Tran1 Rank Bike Rank Tran2 Rank Run Penalty Finish
===== ===== ===== =================== = === ===== ============ ================== == ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= ===========
1 75 644 Christine Grippo F 38 1 F3539 Locust Valley NY 2 14:03 1 1:37 3 44:58 2 0:55 1 23:16 1:24:45.47
2 99 658 Shana Solomon F 37 2 F3539 New York NY 3 14:31 8 2:59 2 44:38 4 0:58 3 23:25 1:26:30.09
3 105 655 Corinne Parchaiski F 37 3 F3539 Chappaqua NY 4 15:15 2 2:17 1 43:52 3 0:57 5 24:46 1:27:04.57
4 164 659 Katherine Stolz F 36 4 F3539 Astoria NY 6 16:10 7 2:58 4 45:49 9 1:40 7 25:49 1:32:23.44
5 167 647 Dorothy Lovenguth F 38 5 F3539 Boonton NJ 7 16:17 9 3:09 5 47:01 8 1:34 4 24:32 1:32:30.06
MALE AGE GROUP "35 TO 39"
Place O'All No. Name S Age Divpl Div City St Rank Swim Rank Tran1 Rank Bike Rank Tran2 Rank Run Penalty Finish
===== ===== ===== =================== = === ===== ============ ================== == ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= ===========
1 34 373 Timothy Stamm M 39 1 M3539 Smithtown NY 5 13:40 2 1:41 2 41:00 15 1:09 5 22:00 1:19:27.31
2 52 356 Leon Frankel M 36 2 M3539 New York NY 4 13:35 18 3:12 7 43:26 9 1:03 4 21:25 1:22:38.92
3 62 374 James Strol M 37 3 M3539 Stamford CT 2 13:12 8 2:17 3 42:55 6 0:54 11 24:25 1:23:40.32
4 70 353 Marlon Dale M 39 4 M3539 Westport CT 7 13:52 1 1:27 6 43:21 2 0:32 14 25:09 1:24:17.68
5 74 363 Ronald Masone M 39 5 M3539 Mount Sinai NY 10 14:37 7 2:15 5 43:11 16 1:14 8 23:24 1:24:38.82
FEMALE AGE GROUP "40 TO 44"
Place O'All No. Name S Age Divpl Div City St Rank Swim Rank Tran1 Rank Bike Rank Tran2 Rank Run Penalty Finish
===== ===== ===== =================== = === ===== ============ ================== == ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= ===========
1 172 669 Lori Vickers F 41 1 F4044 Danbury CT 2 16:23 4 2:36 1 48:00 4 1:10 1 24:36 1:32:43.51
2 234 663 Caroline Goldmacher F 44 2 F4044 New Rochelle NY 1 15:38 2 2:20 3 50:33 6 1:22 3 28:58 1:38:49.08
3 247 671 Michelle Zassenhaus F 43 3 F4044 Brooklyn NY 5 17:13 3 2:25 2 50:14 2 1:03 5 29:09 1:40:01.66
4 306 662 Tanya Estes F 44 4 F4044 West Point NY 6 22:23 1 1:55 4 52:46 1 1:03 2 27:06 1:45:10.05
5 381 668 Kerry Symon F 40 5 F4044 Brooklyn NY 3 16:54 7 5:02 5 55:58 8 3:34 7 32:24 1:53:49.08
MALE AGE GROUP "40 TO 44"
Place O'All No. Name S Age Divpl Div City St Rank Swim Rank Tran1 Rank Bike Rank Tran2 Rank Run Penalty Finish
===== ===== ===== =================== = === ===== ============ ================== == ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= ===========
1 32 397 Timothy Martinez M 43 1 M4044 Brooklyn NY 9 14:49 2 1:56 1 37:10 2 0:45 4 23:35 1:18:12.82
2 86 386 Graham Gardner M 43 2 M4044 Woodside NY 2 13:36 1 1:47 9 45:04 4 0:53 5 24:02 1:25:19.74
3 93 381 Jose Briceno M 41 3 M4044 Campbell Hall NY 7 14:33 5 2:26 2 43:00 22 1:41 6 24:22 1:25:59.94
4 110 411 John Yates M 41 4 M4044 Yorktown Heights NY 13 15:42 28 3:52 6 44:04 27 1:52 1 21:47 1:27:13.09
5 118 410 Stuart Weitzman M 44 5 M4044 Bedford Hills NY 8 14:40 13 2:54 11 45:33 13 1:30 3 23:29 1:28:03.81
FEMALE AGE GROUP "45 TO 49"
Place O'All No. Name S Age Divpl Div City St Rank Swim Rank Tran1 Rank Bike Rank Tran2 Rank Run Penalty Finish
===== ===== ===== =================== = === ===== ============ ================== == ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= ===========
1 106 687 Patricia Steen F 47 1 F4549 Brooklyn NY 9 16:38 6 2:23 1 42:15 7 1:26 1 24:30 1:27:08.09
2 116 660 Theresa Benchoff F 45 2 F4549 Arlington VA 6 15:58 1 1:31 2 44:15 4 0:53 2 25:19 1:27:54.07
3 183 688 Jeanne Tamagny F 46 3 F4549 River Vale NJ 3 15:13 2 1:49 5 48:35 6 1:18 5 26:55 1:33:48.81
4 205 683 Karen Miura F 49 4 F4549 Hopewell Jct NY 12 17:36 3 1:53 4 48:24 11 1:36 3 26:26 1:35:51.63
5 226 682 Tami Luhby F 47 5 F4549 Bronx NY 8 16:27 17 3:19 3 47:54 12 1:40 8 28:38 1:37:55.84
MALE AGE GROUP "45 TO 49"
Place O'All No. Name S Age Divpl Div City St Rank Swim Rank Tran1 Rank Bike Rank Tran2 Rank Run Penalty Finish
===== ===== ===== =================== = === ===== ============ ================== == ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= ===========
1 18 432 Jeff Ickes M 45 1 M4549 Winston-Salem NC 2 11:43 2 1:29 1 38:36 8 0:56 1 21:24 1:14:06.18
2 30 445 Michael Rave M 48 2 M4549 Mount Arlington NJ 1 10:47 1 1:22 6 42:28 9 0:59 3 22:03 1:17:37.26
3 40 433 David Istvan M 48 3 M4549 Towaco NJ 7 13:56 11 2:24 2 39:50 13 1:10 5 23:11 1:20:28.27
4 64 434 Shigeki Katoh M 48 4 M4549 Mamaroneck NY 11 15:02 8 2:16 5 42:13 7 0:56 7 23:21 1:23:45.87
5 69 417 Harris Cowan M 47 5 M4549 New York NY 22 16:49 25 3:14 3 41:04 14 1:10 2 22:01 1:24:15.26
FEMALE AGE GROUP "50 TO 54"
Place O'All No. Name S Age Divpl Div City St Rank Swim Rank Tran1 Rank Bike Rank Tran2 Rank Run Penalty Finish
===== ===== ===== =================== = === ===== ============ ================== == ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= ===========
1 154 703 Maria Seiler F 50 1 F5054 Rye NY 1 13:46 1 1:59 2 46:34 1 0:41 4 28:20 1:31:17.94
2 171 709 Jill Wecht F 52 2 F5054 Nyack NY 3 16:27 2 2:17 1 44:47 6 1:31 1 27:44 1:32:42.36
3 272 705 Christine Streisfel F 51 3 F5054 Katonah NY 10 18:49 5 2:57 3 47:54 4 1:09 8 31:20 1:42:06.93
4 283 706 Nona Ullman F 51 4 F5054 Chappaqua NY 5 17:02 8 3:12 4 52:23 9 2:00 2 28:07 1:42:41.08
5 307 692 Carol Anne Anzalone F 54 5 F5054 Chester NY 6 17:23 12 5:12 5 53:02 5 1:26 3 28:12 1:45:13.26
MALE AGE GROUP "50 TO 54"
Place O'All No. Name S Age Divpl Div City St Rank Swim Rank Tran1 Rank Bike Rank Tran2 Rank Run Penalty Finish
===== ===== ===== =================== = === ===== ============ ================== == ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= ===========
1 36 486 Terry Rychlik M 50 1 M5054 Ridgefield CT 3 12:59 2 1:58 1 40:12 8 1:10 2 23:21 1:19:36.44
2 38 493 Paul Welchans M 51 2 M5054 Wyckoff NJ 1 12:29 5 2:10 3 41:02 4 1:01 1 23:20 1:20:00.70
3 41 484 Mark Rabens M 53 3 M5054 Glen Rock NJ 2 12:35 3 2:03 2 40:40 15 1:19 3 23:58 1:20:32.31
4 63 465 Patrick Chin M 54 4 M5054 Montvale NJ 4 13:13 1 1:37 5 42:58 1 0:41 10 25:14 1:23:41.21
5 95 463 Christopher Burke M 51 5 M5054 Pine Brook NJ 6 14:00 13 2:46 7 43:45 10 1:14 5 24:26 1:26:08.17
FEMALE AGE GROUP "55 TO 59"
Place O'All No. Name S Age Divpl Div City St Rank Swim Rank Tran1 Rank Bike Rank Tran2 Rank Run Penalty Finish
===== ===== ===== =================== = === ===== ============ ================== == ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= ===========
1 90 712 Stacy Creamer F 58 1 F5559 New York NY 3 14:59 1 2:02 1 42:47 3 1:15 1 24:43 1:25:44.55
2 129 717 Maria Schanbacher F 56 2 F5559 Brewster NY 2 14:35 4 2:22 2 43:53 5 2:02 2 25:59 1:28:48.01
3 206 718 Roni Selig F 58 3 F5559 New York NY 1 13:48 5 2:57 4 47:43 4 1:52 3 29:54 1:36:11.34
4 254 715 Frances Harrison F 55 4 F5559 New York NY 5 16:41 2 2:19 3 47:20 6 2:16 4 32:01 1:40:34.85
5 409 719 Mary Turnbach F 56 5 F5559 Brooklyn NY 6 19:11 7 4:29 5 1:00:32 2 0:54 5 32:31 1:57:34.96
MALE AGE GROUP "55 TO 59"
Place O'All No. Name S Age Divpl Div City St Rank Swim Rank Tran1 Rank Bike Rank Tran2 Rank Run Penalty Finish
===== ===== ===== =================== = === ===== ============ ================== == ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= ===========
1 51 521 Stephen Shulman M 58 1 M5559 Plainview NY 3 13:35 2 1:28 2 41:42 6 1:07 2 24:44 1:22:33.89
2 54 515 Brian Morin M 56 2 M5559 Harwinton CT 4 14:32 3 1:57 1 41:07 4 0:54 1 24:12 1:22:40.28
3 119 522 Chet Webber M 55 3 M5559 Montvale NJ 6 15:33 8 2:59 3 42:05 8 1:14 5 26:26 1:28:14.23
4 145 498 Michael Christenson M 59 4 M5559 Summit NJ 5 15:17 1 1:27 4 43:30 7 1:10 13 28:59 1:30:20.77
5 175 517 Stephen Pacicco M 55 5 M5559 Harrington Park NJ 1 13:10 6 2:37 9 48:33 14 1:39 6 27:15 1:33:11.99
FEMALE AGE GROUP "60 TO 64"
Place O'All No. Name S Age Divpl Div City St Rank Swim Rank Tran1 Rank Bike Rank Tran2 Rank Run Penalty Finish
===== ===== ===== =================== = === ===== ============ ================== == ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= ===========
1 203 912 Patricia MacNaught F 63 1 F6064 Randolph NJ 3 17:47 1 1:56 1 48:04 5 1:45 1 26:09 1:35:38.79
2 220 720 Julie Cook F 61 2 F6064 Ny NY 2 17:11 2 1:58 3 49:29 2 0:56 2 28:00 1:37:30.98
3 241 721 Polly De Mille F 63 3 F6064 New York NY 1 16:51 3 2:16 2 48:16 4 1:35 4 30:32 1:39:28.27
4 320 723 Margaret Rose F 63 4 F6064 Rye NY 4 17:51 4 2:28 4 54:46 3 1:17 5 30:54 1:47:12.18
5 377 722 Claire Dougherty F 62 5 F6064 Brooklyn NY 5 18:10 5 5:19 5 58:50 1 0:48 3 29:57 1:53:00.59
MALE AGE GROUP "60 TO 64"
Place O'All No. Name S Age Divpl Div City St Rank Swim Rank Tran1 Rank Bike Rank Tran2 Rank Run Penalty Finish
===== ===== ===== =================== = === ===== ============ ================== == ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= ===========
1 132 541 Daniel Trimbach M 62 1 M6064 New York NY 1 12:26 2 2:25 1 43:21 4 1:20 5 29:47 1:29:17.68
2 208 528 Philip Gipprich M 62 2 M6064 Sinking Spring PA 4 16:53 1 2:19 2 45:59 1 0:43 6 30:26 1:36:16.48
3 214 523 Paul Aloe M 60 3 M6064 Prt Washingtn NY 5 16:57 4 2:57 3 47:47 6 1:45 2 27:28 1:36:52.01
4 287 524 David Anderson M 63 4 M6064 Lagrangeville NY 2 14:18 5 3:20 4 49:20 8 1:55 10 34:08 1:42:59.43
5 332 530 John Howard M 63 5 M6064 Scarsdale NY 6 18:02 7 3:30 10 57:33 11 2:50 1 26:28 1:48:20.18
FEMALE AGE GROUP "65 TO 69"
Place O'All No. Name S Age Divpl Div City St Rank Swim Rank Tran1 Rank Bike Rank Tran2 Rank Run Penalty Finish
===== ===== ===== =================== = === ===== ============ ================== == ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= ===========
1 150 725 Star Walters F 65 1 F6569 Salisbury Mills NY 1 16:10 1 2:13 1 45:06 1 1:39 1 25:42 1:30:47.22
MALE AGE GROUP "65 TO 69"
Place O'All No. Name S Age Divpl Div City St Rank Swim Rank Tran1 Rank Bike Rank Tran2 Rank Run Penalty Finish
===== ===== ===== =================== = === ===== ============ ================== == ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= ===========
1 67 551 Scott Mosenthal M 65 1 M6569 Briarcliff NY 1 12:39 1 2:27 2 44:31 4 1:29 1 23:04 1:24:07.41
2 135 545 William Curran M 69 2 M6569 Rye NY 5 17:04 4 3:13 1 43:09 3 1:12 2 25:01 1:29:37.14
3 139 549 Richard Levin M 65 3 M6569 Caldwell NJ 2 13:36 2 2:28 3 46:46 1 1:02 3 26:02 1:29:52.07
4 309 552 Thomas Roach M 65 4 M6569 North Salem NY 6 18:42 9 5:38 4 48:28 5 1:56 4 30:48 1:45:28.86
5 342 547 Robert Huminski M 68 5 M6569 Haworth NJ 3 13:39 5 3:17 7 55:40 2 1:07 5 35:43 1:49:23.87
FEMALE AGE GROUP "70 TO 74"
Place O'All No. Name S Age Divpl Div City St Rank Swim Rank Tran1 Rank Bike Rank Tran2 Rank Run Penalty Finish
===== ===== ===== =================== = === ===== ============ ================== == ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= ===========
MALE AGE GROUP "70 TO 74"
Place O'All No. Name S Age Divpl Div City St Rank Swim Rank Tran1 Rank Bike Rank Tran2 Rank Run Penalty Finish
===== ===== ===== =================== = === ===== ============ ================== == ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= ===========
1 288 554 Jim Becker M 72 1 M7074 Woodstock NY 1 14:47 3 3:55 2 52:18 1 0:47 1 31:16 1:43:00.87
2 293 555 Steve Borton M 71 2 M7074 Valley Cottage NY 3 17:46 1 2:20 1 50:33 4 1:54 2 31:19 1:43:48.51
3 363 560 Michael Pennotti M 70 3 M7074 River Edge NJ 2 14:55 4 4:45 3 54:33 3 1:40 5 35:24 1:51:13.48
4 390 558 John Higgins M 70 4 M7074 Goshen NY 5 20:12 5 5:11 4 55:15 2 0:51 4 33:46 1:55:13.16
5 406 917 Tom Mullee M 74 5 M7074 Unknown NY 6 23:43 2 2:39 5 56:45 5 2:04 3 32:16 1:57:24.07
FEMALE AGE GROUP "75 TO 99"
Place O'All No. Name S Age Divpl Div City St Rank Swim Rank Tran1 Rank Bike Rank Tran2 Rank Run Penalty Finish
===== ===== ===== =================== = === ===== ============ ================== == ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= ===========
MALE AGE GROUP "75 TO 99"
Place O'All No. Name S Age Divpl Div City St Rank Swim Rank Tran1 Rank Bike Rank Tran2 Rank Run Penalty Finish
===== ===== ===== =================== = === ===== ============ ================== == ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= ===========
1 368 564 William Madden M 79 1 M7579 Franklin NJ 2 21:18 3 3:26 2 55:06 2 1:23 1 30:47 1:51:56.20
2 384 563 Thomas Madden M 75 2 M7579 Carmel NY 1 19:08 1 2:08 3 57:02 1 1:19 2 34:31 1:54:05.98
3 445 561 Dennis Benchoff M 78 3 M7579 Lancaster PA 3 24:10 2 3:17 1 54:57 3 2:17 3 40:10 2:04:48.40
0 562 Raymond Bonner M 75 M7579 New York NY
MIXED AWARDS OVERALL
Place No. Team Name Div Rank Swim Rank Tran1 Rank Bike Rank Tran2 Rank Run Penalty Finish
===== ===== ==================== ============ ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= ===========
1 807 Team 4BDR MIXED-RELAY 3 15:07 7 1:45 1 40:04 3 0:22 1 21:12 1:18:28.66
2 810 Tri-Catholics MIXED-RELAY 2 12:45 1 0:56 3 49:04 7 0:25 3 24:20 1:27:28.22
3 806 Pike MIXED-RELAY 1 12:18 9 1:53 4 50:12 5 0:24 2 23:59 1:28:43.11
4 828 TEAM RELAY 828 MIXED-RELAY 4 15:52 10 2:10 2 48:13 11 0:39 8 30:54 1:37:46.16
5 802 Concannon MIXED-RELAY 9 20:11 3 1:06 5 53:44 10 0:34 9 31:57 1:47:30.61
6 809 Team Tommy Scogs MIXED-RELAY 10 23:07 6 1:19 7 55:53 9 0:27 6 27:16 1:47:59.11
7 805 MGC & Friends MIXED-RELAY 5 16:23 11 2:46 6 55:46 8 0:26 10 34:59 1:50:17.11
8 801 Act MIXED-RELAY 7 17:51 8 1:45 9 1:02:28 6 0:25 7 29:46 1:52:11.92
9 804 Different Strokes MIXED-RELAY 6 17:09 4 1:07 10 1:09:23 1 0:16 5 26:35 1:54:27.06
10 808 Team Oruci MIXED-RELAY 8 17:51 2 1:04 8 1:01:12 2 0:21 11 36:36 1:57:01.77
11 803 Cortez MIXED-RELAY 11 23:14 5 1:19 11 1:15:32 4 0:22 4 24:55 2:05:19.44
MALE AWARDS OVERALL
Place No. Team Name Div Rank Swim Rank Tran1 Rank Bike Rank Tran2 Rank Run Penalty Finish
===== ===== ==================== ============ ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= ===========
1 818 Keep It Classy M-RELAY 1 11:42 1 1:01 1 37:38 2 0:18 1 18:55 1:09:31.50
2 816 BS&L M-RELAY 2 12:23 3 1:15 3 44:05 3 0:25 3 24:33 1:22:38.97
3 817 DPE M-RELAY 3 17:07 2 1:07 2 44:00 1 0:16 2 21:36 1:24:03.85
FEMALE AWARDS OVERALL
Place No. Team Name Div Rank Swim Rank Tran1 Rank Bike Rank Tran2 Rank Run Penalty Finish
===== ===== ==================== ============ ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= ===========
1 814 Iron Maidens F-RELAY 3 15:20 1 1:08 1 44:41 1 0:23 4 25:41 1:27:10.29
2 815 Team Zoot F-RELAY 4 15:29 2 1:17 2 46:11 5 0:30 3 25:08 1:28:32.38
3 811 A+A F-RELAY 1 12:11 3 1:21 3 54:30 2 0:27 1 23:24 1:31:49.99